Resolution Run Highland Village 5K

Age Group Results

January 17, 2009


Race Chip Timing

Men: 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sydney Brown                                  477   12       13      19:03.0    6:09/M             
Top

Overall Female masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    FIONA GREEN                                   869   44       20      20:06.0    6:29/M             
Top

Female 14 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Payton Brown                                  478   10       26      20:44.0    6:41/M             
       2    Briana Rodriguez                              652   12       27      20:45.0    6:42/M             
       3    Ashley Waterman                               685   13       34      21:41.0    7:00/M             
       4    Ashley Jacobs                                 586   13       43      22:10.0    7:09/M             
       5    NATALIE WINGARD                               861   12       49      22:16.5    7:11/M             
       6    Zerlina Fung                                  563   13       51      22:32.0    7:16/M             
       7    Katie Schattle                                660   13       57      23:03.7    7:26/M             
       8    Melissa Morales                               635   12       63      23:56.2    7:43/M             
       9    MICHELLE WINGARD                              867   11       67      24:51.0    8:01/M             
      10    MEGAN MACLSAAC                                335   12       80      25:46.8    8:19/M             
      11    NICOLE WINGARD                                865    9       89      26:15.1    8:28/M             
      12    Katherine Roquebert                           654    8       92      26:24.7    8:31/M             
      13    MEGAN WINGARD                                 864    7       93      26:25.6    8:31/M             
      14    LUDIVINE VARGA                                323   14      102      27:25.0    8:51/M             
      15    Kate Lyn Mountjoy                             641   14      103      27:25.2    8:51/M             
      16    Henley Buckner                                479   13      112      28:21.1    9:09/M             
      17    Miranda Sheldon                               664   14      115      28:23.5    9:09/M             
      18    VICTORIA SMITH                                855    8      118      29:20.0    9:28/M             
      19    Maddy Burmeister                              481   12      133      31:34.0   10:11/M             
      20    MORGAN BOOKOUT                                877   13      134      31:38.8   10:12/M             
      21    NATALIE COOK                                  314    5      167      36:34.4   11:48/M             
      22    SOPHIA BAZZELLE                               316    9      169      37:06.5   11:58/M             
      23    Savannah Cook                                 496   10      173      38:52.6   12:32/M             
      24    BERENICE VARGA                                325   12      192      42:56.6   13:51/M             
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    RACHEL OLEKSIAK                               873   17       18      19:52.2    6:25/M             
       2    CLARA POSTON                                  898   18       36      21:49.3    7:02/M             
       3    KELSEY VIERTEL                                260   15       53      22:48.0    7:21/M             
       4    KIRA HEINE                                    895   15       77      25:33.3    8:15/M             
       5    Maggie McDonald                               623   15       79      25:43.0    8:18/M             
       6    BROOKE RONEY                                  336   15      107      27:45.8    8:57/M             
       7    Jessica Mountjoy                              640   18      131      30:21.7    9:47/M             
       8    ESTHELA DELGADO                               894   18      145      33:28.1   10:48/M             
       9    ashlee yeoman                                 695   17      162      35:22.1   11:25/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ASHLEY MOVOLD                                 250   24       88      26:10.0    8:26/M             
       2    Ashley Lawson                                 603   25       94      26:35.1    8:35/M             
       3    Anna Stone                                    673   28      105      27:34.8    8:54/M             
       4    Holland Bollen                                472   21      135      31:49.4   10:16/M             
       5    SADIE MYERS                                   643   27      140      32:44.1   10:34/M             
       6    lacey jordan                                  591   20      148      33:33.6   10:49/M             
       7    SARAH VIERLING                                886   25      149      33:39.5   10:51/M             
       8    Amber Chilton                                 490   29      151      33:43.8   10:53/M             
       9    Marissa Cassidy                               487   20      155      34:19.3   11:04/M             
      10    Lindsey Smith                                 667   29      158      34:51.1   11:15/M             
      11    Maureen Sandles                               658   28      163      35:25.3   11:25/M             
      12    LAURA VIERLING                                888   21      175      38:58.9   12:34/M             
      13    Kelsey Macke                                  612   25      191      42:20.1   13:39/M             
      14    Amber Haig                                    574   26      193      43:27.4   14:01/M             
      15    Betsy Haggard                                 573   28      194      43:27.5   14:01/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LISA KUEHNE                                   893   33       41      22:02.0    7:06/M             
       2    SUSIE STAMPLEY                                880   36       54      22:55.3    7:24/M             
       3    MARIE SIEBERT                                 875   36       70      25:02.0    8:05/M             
       4    GINA BOWMAN                                   874   37       71      25:02.7    8:05/M             
       5    LAUREN SCHIEGG                                241   36       73      25:20.9    8:10/M             
       6    Amy Starin                                    670   33       75      25:25.0    8:12/M             
       7    Carolyn McCall                                618   31       85      26:01.7    8:24/M             
       8    CHARLETTE SQUYRES                             319   37       96      26:51.1    8:40/M             
       9    Heidi Hamann                                  575   36      100      27:12.9    8:46/M             
      10    Cathi Brock                                   473   39      108      27:53.9    9:00/M             
      11    Traci Mobley                                  632   31      130      30:19.7    9:47/M             
      12    Amye Engberson                                558   35      142      32:46.4   10:34/M             
      13    Dee Leggett                                   604   32      144      33:07.9   10:41/M             
      14    CHRISTINE BUHLER                              854   34      150      33:43.0   10:53/M             
      15    Kalpana Kelkar                                593   35      153      34:10.8   11:01/M             
      16    ELIZABETH FALLEY                              339   32      156      34:30.2   11:08/M             
      17    SHANNON MARTINEZ                              892   30      157      34:31.3   11:08/M             
      18    Kiran Chinchinedi                             491   32      174      38:56.6   12:34/M             
      19    HEATHER CASIDE                                891   32      178      39:17.2   12:40/M             
      20    ERICA ROTELLA                                 851   32      180      39:38.0   12:47/M             
      21    Jaci McCollum                                 620   32      181      39:39.2   12:47/M             
      22    Rebecca Conner                                494   38      183      39:57.8   12:53/M             
      23    Hope Barnes                                   464   34      185      41:55.8   13:31/M             
      24    Melinda Bazzelle                              469   36      200      46:41.1   15:04/M             
      25    S E Garcia                                    564   36      205      50:24.5   16:15/M             
      26    Sara Merlene-Kluth                            630   36      209      55:25.2   17:53/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Linda Babbidge                                454   45       44      22:10.0    7:09/M             
       2    Kathy Hudson                                  583   45       62      23:49.9    7:41/M             
       3    CAROLYN HOPKINS                               244   42       68      24:58.3    8:03/M             
       4    IVONNE PARKER                                 882   45       86      26:04.3    8:25/M             
       5    Julia Mayes                                   616   48       91      26:19.5    8:29/M             
       6    Kim Chance              DALLAS  TX            489   46       99      27:05.0    8:44/M             
       7    KAREN SOMOANO                                 259   40      101      27:24.4    8:50/M             
       8    SIHKE JONES                                   204   49      111      28:13.5    9:06/M             
       9    Donna Behring                                 470   47      113      28:21.5    9:09/M             
      10    Shelley Sheldon                               663   45      116      28:38.4    9:14/M             
      11    DEANN SMITH                                   856   42      120      29:26.6    9:30/M             
      12    Laura Mountjoy                                639   44      122      29:57.6    9:40/M             
      13    BARBARA DYER                                  858   49      127      30:12.5    9:45/M             
      14    christy barr                                  468   48      129      30:18.0    9:46/M             
      15    KIM BOOKOUT                                   876   41      136      32:12.1   10:23/M             
      16    Karen Westfall                                688   43      139      32:24.0   10:27/M             
      17    CONNIE CROWLEY                                884   48      141      32:44.2   10:34/M             
      18    Linda Tavano                                  675   46      143      33:02.2   10:39/M             
      19    Christine Hyman                               585   45      146      33:28.9   10:48/M             
      20    marian hamlett                                576   47      160      35:15.3   11:22/M             
      21    Jennifer Barfknecht                           462   40      164      35:59.8   11:36/M             
      22    CATHY WEISKOPF                                329   45      165      36:12.5   11:41/M             
      23    Brenda Lawson                                 602   49      166      36:32.6   11:47/M             
      24    Vicki Butts                                   482   46      168      36:42.2   11:50/M             
      25    Kirstin Lotti                                 609   43      171      38:32.0   12:26/M             
      26    Lori Sowers                                   669   43      177      39:15.4   12:40/M             
      27    Kathy Litherland                              606   40      179      39:18.0   12:41/M             
      28    Joanne McDonald                               621   49      182      39:39.8   12:47/M             
      29    Leslie Cook                                   495   45      188      42:02.3   13:34/M             
      30    TRACI MACLSAAC                                334   40      189      42:02.8   13:34/M             
      31    TAMI CHURCH                                   885   45      195      43:50.2   14:08/M             
      32    MARINA VARGA                                  324   41      198      46:08.0   14:53/M             
      33    Margery Cannon                                484   44      202      47:29.3   15:19/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Heidi Loewinsohn                              608   50      114      28:22.3    9:09/M             
       2    Chris Stevens                                 671   52      125      29:59.8    9:40/M             
       3    SUZANNE BANKS                                 883   53      132      30:36.8    9:52/M             
       4    PAULA VIERLING                                887   55      176      39:02.7   12:35/M             
Top

Female 60 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Maria Johnston                                588   71      152      33:58.2   10:57/M             
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CRAIG LUTZ                                    698   16        1      15:16.8    4:55/M             
Top

Overall Male masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    BRIAN DUFFY                                   899   42       15      19:13.9    6:12/M             
Top

Male 14 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Luke Hendrix                                  582   12        5      17:27.0    5:38/M             
       2    Logan Hendrix                                 581   12        6      17:40.0    5:42/M             
       3    Jacob Babbidge                                455   13        8      18:06.6    5:50/M             
       4    Carson Vickroy                                680   12       10      18:23.9    5:56/M             
       5    Colby Kuehler                                 599   13       11      18:53.9    6:05/M             
       6    zach hamsTRA                                  579   13       12      18:55.0    6:06/M             
       7    McKenna Cook                                  497   13       14      19:10.9    6:11/M             
       8    Max Babbidge                                  456   11       17      19:27.0    6:16/M             
       9    John David Kuehler                            598   10       21      20:07.3    6:29/M             
      10    Kyle Miller                                   631   14       22      20:19.0    6:33/M             
      11    Ross Morales                                  636   13       28      20:59.0    6:46/M             
      12    Zach Vineyard                                 684   10       30      21:10.9    6:50/M             
      13    ZACHARY ELLIS                                 700   12       31      21:23.3    6:54/M             
      14    David Roquebert                               656   10       32      21:25.2    6:55/M             
      15    ALEX LEON                                     863   14       38      21:54.0    7:04/M             
      16    Sam Babbidge                                  457    9       47      22:16.0    7:11/M             
      17    Joseph Feeney                                 559   11       55      22:56.4    7:24/M             
      18    Greyson Gilmer                                569   12       58      23:07.4    7:27/M             
      19    John Babbidge                                 458    7       61      23:46.4    7:40/M             
      20    SCOTT WATERMAN                                699   10       65      24:43.0    7:58/M             
      21    WYATT DURHAM                                  337   14       81      25:48.0    8:19/M             
      22    STEPHEN DEMOSS                                322   11       95      26:47.7    8:38/M             
      23    Michael Mountjoy                              642   10      123      29:57.9    9:40/M             
      24    Nicholas Lotti                                610   9       172      38:33.0   12:26/M             
      25    Blake Barnes                                  466   12      184      40:32.2   13:05/M             
      26    MATT MACLSAAC                                 333   14      187      41:57.1   13:32/M             
      27    Alex Endell                                   557   10      196      45:47.0   14:46/M             
      28    ALEC BAZZELLE                                 315   10      199      46:27.4   14:59/M             
      29    Matthew Merlene                               628   12      206      55:05.0   17:46/M             
Top

Male 15 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    connor adams                                  451   16        2      16:09.4    5:13/M             
       2    JONATHAN WYATT                                866   15        3      16:50.5    5:26/M             
       3    BOBBY ZELLER                                  860   16        4      16:53.8    5:27/M             
       4    MATT CHARNOCK                                 862   17        7      17:44.8    5:43/M             
       5    Chase Brown                                   476   15        9      18:20.0    5:55/M             
       6    Jeff Gershenfeld                              566   15       16      19:22.0    6:15/M             
       7    TYLER CHIDESTER                               859   15       25      20:32.6    6:37/M             
       8    Chris Merlene                                 627   16      197      45:59.9   14:50/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DANIEL DURYEA                                 240   21       37      21:53.2    7:04/M             
       2    Tim Peters                                    646   26       52      22:36.0    7:17/M             
       3    Luke Cannon                                   485   29       87      26:04.4    8:25/M             
       4    MICHAEL BROWN                                 852   20      128      30:13.0    9:45/M             
       5    Jim Weisz                                     687   27      190      42:14.1   13:37/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TIMOTHY SPARKS                                340   31       19      20:03.5    6:28/M             
       2    Jeff Castellanos                              488   37       24      20:28.6    6:36/M             
       3    DALE WILDSCHUETZ                              318   39       33      21:36.7    6:58/M             
       4    ROB KUCENSKI                                  205   38       35      21:47.2    7:02/M             
       5    STEVE VERSECKES                               312   33       40      21:55.2    7:04/M             
       6    BAEZA BAUDILIO                                332   38       56      22:56.8    7:24/M             
       7    Anthony Gonzalez                              570   37       60      23:22.3    7:32/M             
       8    BRENT FARR                                    881   37       74      25:24.1    8:12/M             
       9    Matt Leggett                                  605   34       76      25:25.5    8:12/M             
      10    George Carter                                 486   34       84      26:01.7    8:24/M             
      11    JEREMY BARCLAY                                461   31      104      27:26.4    8:51/M             
      12    Mike McClarnon                                619   37      117      28:59.3    9:21/M             
      13    Steve Kuzmich                                 600   38      124      29:59.4    9:40/M             
      14    Matt Barfknecht                               463   39      137      32:13.0   10:24/M             
      15    Paul Taylor                                   677   30      147      33:33.1   10:49/M             
      16    Chris Barnes                                  465   38      186      41:56.4   13:32/M             
      17    LUKE BAZZELLE                                 317   38      201      46:43.1   15:04/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KIRK PORTER                                   203   44       23      20:28.2    6:36/M             
       2    Arturo Florcruz                               560   48       29      21:10.3    6:50/M             
       3    Michael Kuehler                               597   44       39      21:55.2    7:04/M             
       4    Jim Burmeister                                480   45       45      22:12.3    7:10/M             
       5    JAMES HEERWAGER                               868   47       46      22:14.1    7:10/M             
       6    Javier Roquebert                              653   45       48      22:16.2    7:11/M             
       7    KHATEMI NANSOOR                               331   41       59      23:15.9    7:30/M             
       8    BRAD MCCLATZHEY                               313   43       66      24:45.3    7:59/M             
       9    CHRIS CORNELIUS                               342   45       90      26:18.5    8:29/M             
      10    Robert Schmitz                                661   40       97      26:55.9    8:41/M             
      11    Craig Schwarze                                662   46       98      26:57.5    8:42/M             
      12    Orlando Montan                                633   42      106      27:43.6    8:56/M             
      13    Louis Robichaux                               651   42      110      27:55.0    9:00/M             
      14    Asit Kini                                     594   45      119      29:26.5    9:30/M             
      15    CLINT BLASSINGAME                             320   44      121      29:31.4    9:31/M             
      16    TOM COBB                                      871   49      126      30:06.3    9:43/M             
      17    Terry Butts                                   483   46      154      34:14.4   11:03/M             
      18    Edward Tjarks                                 678   48      159      34:58.3   11:17/M             
      19    Dominic Veraldi                               679   42      161      35:18.4   11:23/M             
      20    Wernher Wiebach                               692   45      204      49:30.0   15:58/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Gary Badstebner                               459   50       42      22:07.0    7:08/M             
       2    Rick Barr                                     467   51       50      22:28.0    7:15/M             
       3    MATT HARDEY                                   327   50       64      24:34.1    7:55/M             
       4    Jack Kavanagh                                 592   53       69      25:00.5    8:04/M             
       5    Jeff Crannell                                 498   55       72      25:15.4    8:09/M             
       6    Russell Stover                                674   51       82      25:57.5    8:22/M             
       7    SPEED COLLINGSWORTH                           249   59       83      26:00.8    8:23/M             
       8    Tom Mahan                                     613   52      109      27:54.7    9:00/M             
       9    David Vierling                                682   58      138      32:19.3   10:25/M             
      10    GENE WERNETTE                                 857   58      170      37:56.4   12:14/M             
      11    James Kluth                                   596   53      208      55:23.9   17:52/M             
Top

Male 60 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Stephen Brown                                 474   62       78      25:38.1    8:16/M             
       2    TIM HOWELL                                    879   60      203      49:27.0   15:57/M             
       3    Ron Reedick                                   648   64      207      55:17.3   17:50/M             
       4    BUD MANTZ                                     326   77      210    1:00:23.4   19:29/M