Resolution Run Highland Village 5K

Age Group Results

January 16, 2010


Results By Race Chip Timing

Men: 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SYDNEY BROWN            DOUBLE OAK            835   13       22      18:46.0    6:03/M             
Top

Overall Female Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    KATHY HUDSON            HIGHLAND VILLAGE      922   46       60      22:02.8    7:06/M             
Top

Female 10 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    EMILY HERATY            FRISCO                915   10       42      20:44.1    6:41/M             
       2    RILEY MATTINGLY                              1142    9       69      22:52.4    7:23/M             
       3    MEGHAN ELLIS            FLOWER MOUND          877   10       72      23:01.7    7:25/M             
       4    MEGAN WINGARD           COPPER CANYON        1061    8       77      23:09.3    7:28/M             
       5    KATHERINE ROQUEBERT     HIGHLAND VILLAGE     1004   10       78      23:10.4    7:28/M             
       6    VALERIE HART            CARROLLTON            905   10       92      24:31.5    7:55/M             
       7    ERICA WILSON            LANTANA              1058    9       99      25:03.2    8:05/M             
       8    LEIANA FUNG                                  1069   10      128      27:14.5    8:47/M             
       9    MARIE CLARE KUEHLER     ARGYLE                941    9      136      27:32.1    8:53/M             
      10    MADDISON ALGYA          HIGHLAND VILLAGE      803   10      162      29:12.0    9:25/M             
      11    MADEE FORD                                    345   10      216      33:42.1   10:52/M             
      12    ANNA SMITH              COPPELL              1016    9      251      36:37.9   11:49/M             
      13    MAKENNA JONKER          HIGHLAND VILLAGE      930    9      259      37:27.2   12:05/M             
      14    MEREDITH WELLS                               1090    6      275      40:49.7   13:10/M             
      15    ANITA JASPER            HIGHLAND VILLAGE      926    5      284      42:32.2   13:43/M             
      16    HANNAH BROWN                                  619   10      298      46:46.1   15:05/M             
      17    AVERY HILL              HIGHLAND VILLAGE      916   10      304      50:16.5   16:13/M             
      18    RHONDA HILL             HIGHLAND VILLAGE      919    7      306      50:37.2   16:20/M             
      19    CAITLYN GLASS           FLOWER MOUND          893    8      307      50:59.4   16:27/M             
      20    MACKENZIE BROWN                               616    8      311      52:51.6   17:03/M             
      21    DAPHNE HATTAWAY                               614    8      313      53:00.1   17:06/M             
      22    SUZEN DODSON            ARLINGTON             871    8      314      54:01.2   17:25/M             
Top

Female 11 to 14

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    GAIRY NATIVIDAD         DENTON                968   12       30      19:50.4    6:24/M             
       2    ELIZABETH SCHATTLE      COPPER CANYON        1011   13       35      20:06.3    6:29/M             
       3    PAYTON BROWN            DOUBLE OAK            833   11       38      20:19.6    6:33/M             
       4    BRIANA RODRIGUEZ        COPPELL               998   14       44      20:47.2    6:42/M             
       5    NATALIE POLEI           LEWISVILLE            988   13       45      20:52.6    6:44/M             
       6    MELISSA MORALES         COPPER CANYON         961   14       54      21:28.2    6:55/M             
       7    JESSICA SNYDER          LEWISVILLE           1018   14       63      22:38.4    7:18/M             
       8    LAINA EWOLDT            HIGHLAND VILLAGE      880   12       73      23:02.7    7:26/M             
       9    MARGRETHE JOHNSEN                            1081   12       80      23:18.1    7:31/M             
      10    ASHLEY BISHOP           FLOWER MOUND          817   12       87      24:03.5    7:45/M             
      11    JORDAN MOON                                  1078   12       88      24:04.2    7:46/M             
      12    ASHLEY PEDIGO                                1119   14      101      25:24.0    8:12/M             
      13    PAUL BRYCKI             HIGHLAND VILLAGE      837   14      105      25:30.3    8:14/M             
      14    SYDNEY PEFFER           COPPER CANYON         985   12      117      26:32.1    8:34/M             
      15    ZERLINA FUNG                                 1068   14      118      26:38.2    8:35/M             
      16    ALI STONECIPHER         COPPELL              1024   12      131      27:26.6    8:51/M             
      17    HALEY BREEDLOVE                              1072   14      132      27:26.7    8:51/M             
      18    KATIE SCHATTLE                               1083   14      133      27:27.0    8:51/M             
      19    HANNAH SONE                                  1079   11      206      32:44.3   10:34/M             
      20    CASSANDRA CANTU         FLOWER MOUND          845   11      223      34:32.1   11:08/M             
      21    SIDNEY JACKSON                               1137   11      224      34:32.5   11:08/M             
Top

Female 15 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ASHLEY WATERMAN         FLOWER MOUND         1047   15       49      21:15.2    6:51/M             
       2    ANNA TOIVIAINEN         FLOWER MOUND         1032   15       65      22:43.6    7:20/M             
       3    CELESTE STICKNEY        HIGHLAND VILLAGE     1021   16       66      22:43.7    7:20/M             
       4    ELIZABETH DOMBROWSKI    FLOWER MOUND          872   15       67      22:46.2    7:21/M             
       5    HALEY TUNESE                                 1132   15       97      24:50.7    8:01/M             
       6    MACKENZIE ZAJAC         FLOWER MOUND         1063   17      109      25:51.4    8:20/M             
       7    JESSICA MOUNTJOY        HIGHLAND VILLAGE      963   19      123      27:07.1    8:45/M             
       8    NICOLE ULAKOVIC         HIGHLAND VILLAGE     1037   15      163      29:14.4    9:26/M             
       9    MORGAN BOOKOUT          HIGHLAND VILLAGE      826   15      175      29:53.6    9:38/M             
      10    HANNAH HUNT             ALLEN                 924   17      227      34:54.0   11:15/M             
      11    MEGAN MCKEE             PLANO                 953   18      229      34:58.2   11:17/M             
      12    TARYN NOVAK             FLOWER MOUND          975   17      240      35:33.2   11:28/M             
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MOLLY SCHAFFER          FLOWER MOUND         1010   24      140      27:55.2    9:00/M             
       2    JACQUI RUSSELL          FLOWER MOUND         1007   24      157      28:52.5    9:19/M             
       3    RACHEL SPIRE                                  427   28      171      29:38.4    9:34/M             
       4    TANYA CARDOZA           HIGHLAND VILLAGE      846   29      183      30:17.7    9:46/M             
       5    SARAH VIERLING          LEWISVILLE           1042   26      187      30:36.6    9:52/M             
       6    HOLLY ROUNTREE          PLANO                1006   28      242      35:37.0   11:29/M             
       7    MEGAN BLAYLOCK          FLOWER MOUND          819   21      245      35:43.9   11:31/M             
       8    ASHLEY GUTHIER                                415   24      254      37:12.8   12:00/M             
       9    ANDREA SHIBLEY                                471   23      279      41:16.1   13:19/M             
      10    ASHLIE CARLISLE         FLOWERMOUND           847   22      283      42:19.9   13:39/M             
      11    BRITTANY GAUNTT         COPPELL               890   25      291      43:49.2   14:08/M             
      12    LATOYA WILSON           LANCASTER            1060   26      292      44:31.8   14:22/M             
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JENNIFER CROWLEY        HIGHLAND VILLAGE      861   33       41      20:31.2    6:37/M             
       2    TERESA CASTILLO-DAVIS                         590   38       89      24:24.4    7:52/M             
       3    ANNIE STOCK             LANTANA              1022   30       93      24:33.8    7:55/M             
       4    GINGER CHAPPLE          LANTANA               849   36       96      24:47.1    8:00/M             
       5    CLAUDIA ZAZONSKI                              607   38       98      24:51.5    8:01/M             
       6    ANGELA HENDERSON        HIGHLAND VILLAGE      912   35      114      26:24.5    8:31/M             
       7    LAUREN LAY                                    433   30      143      28:00.4    9:02/M             
       8    HEATHER DAVIES          HIGHLAND VILLAGE      869   33      146      28:09.0    9:05/M             
       9    TONYA HOWELL            LEWISVILLE            921   35      158      28:52.6    9:19/M             
      10    JENNIFER MARTINI        DOUBLE OAK            950   36      159      28:53.3    9:19/M             
      11    EEVA TOIVIAINEN         FLOWER MOUND         1034   37      180      30:08.0    9:43/M             
      12    KAREN DOOLEY            FLOWER MOUND          873   32      184      30:19.4    9:47/M             
      13    JESSICA OSBORN          LEWISVILLE            979   34      185      30:28.7    9:50/M             
      14    MELISSA KNIGHT          HIGHLAND VILLAGE      936   35      186      30:33.6    9:51/M             
      15    ANDREA DESIDERIO                             1121   39      188      30:47.4    9:56/M             
      16    CYNTHIA DEARNBARGER                          1097   32      191      31:01.0   10:00/M             
      17    MARIA SCARMARDO         COPPER CANYON        1009   31      196      31:42.8   10:14/M             
      18    JULIE MCNAIR            FLOWER MOUND          957   35      200      31:57.6   10:18/M             
      19    CHRISTINE HASTINGS      DOUBLE OAK            906   35      202      32:02.2   10:20/M             
      20    LESLIE HORNE                                 1122   33      204      32:11.7   10:23/M             
      21    CHRISTIE LUCAS          FLOWER MOUND          947   32      205      32:37.1   10:31/M             
      22    RHONDA VERPLOEGEN       HIGHLAND VILLAGE     1038   32      211      33:19.8   10:45/M             
      23    HOLLY JENNINGS                               1080   39      213      33:26.4   10:47/M             
      24    MELISSA SIMPSON         FLOWER MOUND         1014   37      215      33:35.9   10:50/M             
      25    HOLLY WESSELS                                1114   39      225      34:38.3   11:10/M             
      26    JENNIFER ELIZARDE       FLOWER MOUND          876   32      230      34:59.6   11:17/M             
      27    JACI MCCOLUM                                 1159   33      237      35:17.2   11:23/M             
      28    LESLIE BEDFORD          HIGHLAND VILLAGE      813   38      243      35:38.2   11:30/M             
      29    CAROLYN BROWN           FLOWER MOUND          831   39      264      38:49.7   12:31/M             
      30    DIANA TOBIAS            FLOWER MOUND         1031   38      266      39:38.3   12:47/M             
      31    DEBRA FRERICH           FLOWER MOUND          886   32      268      39:46.2   12:50/M             
      32    DENICE FRERICH          DALLAS                887   31      269      39:46.6   12:50/M             
      33    JULIE LIMA              FLOWER MOUND          946   36      270      39:59.5   12:54/M             
      34    JILL ADAMS                                   1092   32      273      40:44.0   13:08/M             
      35    MELANIE VOTRAIN         FLOWER MOUND         1044   38      274      40:44.0   13:08/M             
      36    WENDI JACKSON                                1138   38      278      41:07.5   13:16/M             
      37    REBECCA BAILEY          HIGHLAND VILLAGE      809   30      299      47:13.2   15:14/M             
      38    LISA CLIVER             CORINTH               850   35      301      47:44.0   15:24/M             
      39    CHRISTINA GLASS         FLOWER MOUND          894   35      308      50:59.7   16:27/M             
      40    SARAH BROWN                                   618   35      312      52:52.0   17:03/M             
      41    SARA MERLENE-KLUTH      HIGHLAND VILLAGE      958   37      315      55:27.2   17:53/M             
      42    LAURA PATREY                                  983   32      321      57:59.0   18:42/M             
      43    MELISSA MOORE                                1087   32      322      58:41.3   18:56/M             
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MERRIE WIMMER                                1065   44       84      23:42.2    7:39/M             
       2    IVONNE PARKER                                1113   46      104      25:29.9    8:13/M             
       3    DIANE ROBINSON          CEDAR HILL            991   49      107      25:47.4    8:19/M             
       4    CLARE JEFFS             HIGHLAND VILLAGE      927   41      124      27:08.4    8:45/M             
       5    MARY NORDLUND           HIGHLAND VILLAGE      970   43      152      28:37.6    9:14/M             
       6    MOLLY BARENDSE          LANTANA               811   41      156      28:48.6    9:17/M             
       7    KIM BOOKOUT             HIGHLAND VILLAGE      825   43      161      28:56.8    9:20/M             
       8    LAURA WEIDEL            HIGHLAND VILLAGE     1049   44      168      29:30.5    9:31/M             
       9    ANNE BALDERSON          HIGHLAND VILLAGE      810   40      173      29:51.6    9:38/M             
      10    LAURA MOUNTJOY          HIGHLAND VILLAGE      964   45      177      29:56.4    9:39/M             
      11    SHANNON NORRIS                                632   42      178      29:57.0    9:40/M             
      12    SUSAN BARNETT                                 627   46      189      30:48.6    9:56/M             
      13    MARSHA THOMPSON         FLOWER MOUND         1030   44      190      30:54.2    9:58/M             
      14    TAMMY NOVAK             FLOWER MOUND          974   45      194      31:37.5   10:12/M             
      15    DENISE BAYS                                  1144   45      198      31:49.7   10:16/M             
      16    CORINNE BONIN           HIGHLAND VILLAGE      821   40      214      33:29.4   10:48/M             
      17    PAULA ZALUCKI                                1161   46      217      33:45.1   10:53/M             
      18    MANDY HEDGPETH                               1131   42      218      34:04.2   10:59/M             
      19    STACEY ROGERS                                1123   47      220      34:14.6   11:03/M             
      20    MICHELLE HARRIS         HIGHLAND VILLAGE      902   47      234      35:07.2   11:20/M             
      21    LISA BURNS                                   1125   47      238      35:20.0   11:24/M             
      22    TRACEY OGUREK           LANTANA               977   44      244      35:40.4   11:30/M             
      23    RENEE BLAYLOCK                               1134   45      246      35:52.3   11:34/M             
      24    NANCY KNOPE                                  1146   40      248      36:18.0   11:43/M             
      25    DIANE BURCH                                   653   46      250      36:36.5   11:48/M             
      26    CAROL ROGGY             HIGHLAND VILLAGE     1001   48      252      36:52.8   11:54/M             
      27    LISA JANESE             FLOWER MOUND          925   41      256      37:17.7   12:02/M             
      28    JENNIFER LINDE                               1126   40      257      37:21.4   12:03/M             
      29    MELINDA ROGERS          HIGHLAND VILLAGE     1000   42      263      37:52.7   12:13/M             
      30    LOURDES CARSON          HIGHLAND VILLAGE      848   43      267      39:38.8   12:47/M             
      31    JANE SMITH              COPPELL              1017   47      289      43:48.5   14:08/M             
      32    CAROL DABNER            HIGHLAND VILLAGE      863   43      290      43:48.6   14:08/M             
      33    PAM TAYLOR              FLOWER MOUND         1027   48      302      49:27.5   15:57/M             
      34    TAMMI SKES              HIGHLAND VILLAGE      935   46      316      55:27.4   17:53/M             
      35    ARLENE ROCHELLE                               680   42      320      56:54.2   18:21/M             
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SILKE JONES             HIGHLAND VILLAGE      929   51      102      25:25.4    8:12/M             
       2    CATHERINE MUELLER                             354   50      137      27:38.0    8:55/M             
       3    PATTIE HARRELL          FLOWER MOUND          899   51      151      28:32.2    9:12/M             
       4    SUZANNE LANGSTON        DOUBLE OAK            943   51      195      31:41.6   10:13/M             
       5    NANCIE RODEMS           HIGHLAND VILLAGE      996   52      197      31:44.9   10:14/M             
       6    KAROL CURRAN                                 1140   53      207      32:47.6   10:35/M             
       7    DEBBIE BRAUN                                 1115   58      210      33:07.6   10:41/M             
       8    PAULA VIERLING          LEWISVILLE           1041   56      262      37:52.3   12:13/M             
       9    JANICE SHUFFIELD                             1073   57      271      40:17.6   13:00/M             
      10    LESA GRANT                                    439   50      281      42:04.0   13:34/M             
      11    CINDE GAUNTT            FLOWER MOUND          891   50      286      43:36.4   14:04/M             
      12    DONNA BAILEY            HIGHLAND VILLAGE      808   56      300      47:14.0   15:14/M             
Top

Female 60 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    CINDY CRAWSHAW          HIGHLAND VILLAGE      859   66      247      36:03.4   11:38/M             
       2    KAREN KLOTZMAN          HIGHLAND VILLAGE      934   61      296      46:31.2   15:00/M             
       3    MARIA JOHNSTON          DALLAS                928   72      303      49:41.6   16:02/M             
       4    NANCY JO TAYLOR         HIGHLAND VILLAGE     1026   60      324    1:04:14.9   20:43/M             
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JOE BEISNER                                  1093   37        1      15:38.6    5:03/M             
Top

Overall Male Masters Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    TODD MANN                                    1095   44       24      19:04.7    6:09/M             
Top

Male 10 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    NICHOLAS WILLIAMS       CORINTH              1056   10       71      23:01.4    7:25/M             
       2    STEVE KUZMICH           HIGHLAND VILLAGE      942   10      135      27:30.7    8:52/M             
       3    BARRETT BOOKOUT         HIGHLAND VILLAGE      823    9      144      28:08.7    9:05/M             
       4    DON FISCHER                                  1141    0      176      29:54.3    9:39/M             
       5    GRANT GLOVER                                 1127    9      193      31:10.0   10:03/M             
       6    ALEX HARRIS             HIGHLAND VILLAGE      900   10      222      34:19.2   11:04/M             
       7    TREVOR ALGYA            HIGHLAND VILLAGE      806    6      226      34:44.1   11:12/M             
       8    NOAH HILL               HIGHLAND VILLAGE      918    4      241      35:36.6   11:29/M             
       9    SCOUT FARDA             HIGHLAND VILLAGE      881    7      258      37:25.4   12:04/M             
      10    NICHOLAS JACKSON                             1136    9      277      41:04.5   13:15/M             
      11    JAMES HILL              HIGHLAND VILLAGE      917   10      282      42:08.7   13:35/M             
      12    QUINCY DABNER           HIGHLAND VILLAGE      864    9      285      43:34.2   14:03/M             
      13    RICHARD CROWDER         FORT WORTH            860    4      305      50:20.2   16:14/M             
      14    MIKEY ROCHELLE          HIGHLAND VILLAGE      994   10      317      55:46.1   17:59/M             
      15    PAUL ROCHELLE           HIGHLAND VILLAGE      995    7      318      56:15.2   18:09/M             
Top

Male 11 to 14

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    LOGAN HENDRIX           FLOWER MOUND          913   13        5      17:06.1    5:31/M             
       2    LUKE HENDRIX            FLOWER MOUND          914   13        7      17:12.0    5:33/M             
       3    JACOB BABBIDGE                               1089   14        9      17:23.0    5:36/M             
       4    ZACH HAMSTRA            FLOWER MOUND          897   14       11      17:39.3    5:42/M             
       5    JAKE MCCONNELL          KELLER                952   14       18      18:17.5    5:54/M             
       6    JOHN DAVID KUEHLER      ARGYLE                940   12       23      19:03.4    6:09/M             
       7    ZACH ELLIS              FLOWER MOUND          878   13       25      19:08.4    6:10/M             
       8    ZACH VINEYARD           FLOWER MOUND         1043   12       32      19:58.4    6:26/M             
       9    DAVID ROQUEBERT         HIGHLAND VILLAGE     1002   12       39      20:20.4    6:34/M             
      10    ROBERT JONES                                 1085   14       50      21:15.8    6:51/M             
      11    TYLER JENNINGS                               1082   11       51      21:24.5    6:54/M             
      12    TRENT KOESTLER          TROPHY CLUB           937   14       58      21:47.0    7:02/M             
      13    BRANDON KAPRELIAN       LEWISVILLE            931   14       59      21:54.1    7:04/M             
      14    BEN REED                                     1148   13       61      22:07.3    7:08/M             
      15    JOSEPH FEENEY           FLOWER MOUND          882   13       62      22:12.5    7:10/M             
      16    BRANDON CULWELL         HIGHLAND VILLAGE      862   14       70      22:58.6    7:25/M             
      17    EVAN LERMA                                   1150   13       74      23:05.0    7:27/M             
      18    RICHARD BRIDGEMAN       COPPELL               829   11       75      23:06.0    7:27/M             
      19    SCOTT WATERMAN          FLOWER MOUND         1048   12       79      23:13.4    7:29/M             
      20    ANDY MUSE               FLOWER MOUND          967   14       82      23:23.3    7:33/M             
      21    ZACH HARRIS             HIGHLAND VILLAGE      903   14      110      25:57.3    8:22/M             
      22    MICHAEL MOUNTJOY        HIGHLAND VILLAGE      965   11      120      26:44.5    8:37/M             
      23    MATTHEW THIBODEAUX                           1117   13      129      27:23.7    8:50/M             
      24    AUKUSTI TOIVIAINEN      FLOWER MOUND         1033   13      179      30:05.1    9:42/M             
      25    DILLON SEE                                    402   11      231      35:02.1   11:18/M             
      26    BRYCE GIACUMAKIS                             1100   14      235      35:07.9   11:20/M             
      27    RICKY DABNER            HIGHLAND VILLAGE      866   11      288      43:42.6   14:06/M             
Top

Male 15 to 19

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    SEAN CANAVIN                                 1110   17        2      15:43.2    5:04/M             
       2    TRISTAN MAYFIELD        DENTON                951   17        3      16:54.6    5:27/M             
       3    CHASE BROWN                                  1084   16        4      16:58.1    5:28/M             
       4    CAMERON BLOCKER         FLOWER MOUND          820   18        6      17:06.8    5:31/M             
       5    COLBY KUEHLER           ARGYLE                938   15        8      17:20.1    5:35/M             
       6    JAKE MILLER                                  1091   15       10      17:34.1    5:40/M             
       7    EVAN DURVILL                                 1112   15       12      17:42.6    5:43/M             
       8    MATT BORST              FLOWER MOUND          827   18       13      17:43.9    5:43/M             
       9    MATT MAZUR                                   1133   16       14      17:56.7    5:47/M             
      10    CODY BREEDLOVE                               1071   17       16      18:05.4    5:50/M             
      11    DREW GUENTHER           FLOWER MOUND          896   15       17      18:09.5    5:51/M             
      12    JOHN SHIRK                                   1135   15       20      18:29.1    5:58/M             
      13    KYLE MILLER             FLOWER MOUND          960   15       21      18:33.4    5:59/M             
      14    DEREK ROGERS            FLOWER MOUND          999   15       26      19:15.0    6:13/M             
      15    IAN MCKENNA             FLOWER MOUND          955   16       27      19:17.2    6:13/M             
      16    JACOB SPRINGER                               1111   15       28      19:43.7    6:22/M             
      17    KENAN BLACKERBY         CARROLLTON            818   17       31      19:55.5    6:25/M             
      18    DOUG CHAMBERS                                1074   15       33      19:58.4    6:26/M             
      19    HUNTER DAVIS            FLOWER MOUND          870   16       34      20:03.0    6:28/M             
      20    MATTHEW THANER          HIGHLAND VILLAGE     1028   15       36      20:14.1    6:32/M             
      21    WESLEY ASHTON                                1094   17       40      20:21.4    6:34/M             
      22    ERICH LANZ              FLOWER MOUND          944   16       48      21:12.1    6:50/M             
      23    ZANE GRIFFITH           HIGHLAND VILLAGE      895   16       55      21:31.5    6:56/M             
      24    JACK BRYANT             HIGHLAND VILLAGE      836   15      119      26:42.0    8:37/M             
      25    RYAN KYLE                                    1066   15      127      27:14.2    8:47/M             
      26    BRANDON BELL            HIGHLAND VILLAGE      814   19      209      33:05.1   10:40/M             
      27    BRANDON VINING                               1130   15      309      52:32.1   16:57/M             
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    DANIEL DURYEA           HIGHLAND VILLAGE      874   22       15      18:04.5    5:50/M             
       2    BRYCE MERRILL                                 613   23       29      19:46.5    6:23/M             
       3    AARON GAUNTT            COPPELL               889   25       90      24:25.6    7:53/M             
       4    ANDERSON JOHN                                1070   29       94      24:37.0    7:56/M             
       5    STEPHEN BURNETT         CORINTH               843   28      111      25:57.5    8:22/M             
       6    EVAN BURKE              LEWISVILLE            840   27      148      28:19.3    9:08/M             
       7    LANDON TAYLOR                                1120   27      154      28:48.0    9:17/M             
       8    TRAVIS WOLVERTON        LEWISVILLE           1062   26      219      34:11.3   11:02/M             
       9    DAVID THOMAS            PLANO                1029   28      221      34:17.5   11:04/M             
      10    JACOB MUNOZ                                  1154   25      272      40:23.9   13:02/M             
      11    ERIK WILSON             LANCASTER            1059   26      293      44:33.6   14:22/M             
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    MARKKU TOIVIAINEN       FLOWER MOUND         1035   37       19      18:19.3    5:55/M             
       2    TIM ST. ONGE                                 1098   38       53      21:27.5    6:55/M             
       3    DEUK LEE                                     1145   37       64      22:42.1    7:19/M             
       4    BRENT LYON              HIGHLAND VILLAGE      948   39       81      23:19.6    7:31/M             
       5    RUSS WARRINGTON         LANTANA              1046   38       83      23:27.7    7:34/M             
       6    GERRY HANDLEY                                1086   38       85      23:44.5    7:39/M             
       7    BRYAN ECK                                     457   35       91      24:28.4    7:54/M             
       8    JASON NUNLEY                                 1163   34       95      24:46.4    7:59/M             
       9    NICHOLAS PEFFER         SAGINAW               984   30      116      26:32.0    8:34/M             
      10    JOHN MCNAIR             FLOWER MOUND          956   36      139      27:43.9    8:56/M             
      11    JOHN PLUFF              FLOWER MOUND          987   34      141      27:57.3    9:01/M             
      12    BRYAN WEIDENBACH        DALLAS               1050   34      142      27:58.4    9:01/M             
      13    ANDREW COPPOLA          HIGHLAND VILLAGE      851   30      149      28:20.3    9:08/M             
      14    DAVID ANDREWS           FLOWER MOUND          807   37      150      28:26.0    9:10/M             
      15    JOHN PACE                                    1151   35      165      29:21.8    9:28/M             
      16    BJ WARREN               FLOWER MOUND         1045   35      170      29:35.6    9:33/M             
      17    JOHN THOMPSON                                1067   34      174      29:53.2    9:38/M             
      18    TROY BONIN              HIGHLAND VILLAGE      822   39      182      30:16.7    9:46/M             
      19    JACK DEARNBARGER                             1096   39      192      31:01.1   10:00/M             
      20    GLEN BAYS                                    1143   39      199      31:49.7   10:16/M             
      21    BRADLEY WILLIS          CORINTH              1057   37      201      32:00.4   10:19/M             
      22    JASON DURHAM                                  677   35      208      32:52.0   10:36/M             
      23    AUGUST MICKENHEIM       HIGHLAND VILLAGE      959   35      260      37:28.3   12:05/M             
      24    JASON ABT               LEWISVILLE            801   34      261      37:28.8   12:05/M             
      25    CAREY SATTLER           FLOWER MOUND         1008   37      265      39:09.8   12:38/M             
      26    COREY WELLS                                  1088   39      276      40:51.0   13:11/M             
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JAVIER ROQUEBERT        HIGHLAND VILLAGE     1003   47       43      20:44.2    6:41/M             
       2    STEVEN REGALADO                              1064   47       46      20:59.5    6:46/M             
       3    ED OLEKSIAK                                  1149   49       47      21:10.5    6:50/M             
       4    MARK FITZGIBBONS        HIGHLAND VILLAGE      884   46       56      21:33.2    6:57/M             
       5    TONY STONE              HIGHLAND VILLAGE     1023   47       57      21:44.1    7:01/M             
       6    JOHN GILBERTI           HIGHLAND VILLAGE      892   47       86      23:56.0    7:43/M             
       7    TODD NORRIS                                   633   41      103      25:26.4    8:12/M             
       8    LOUIS ROBICHAUX         HIGHLAND VILLAGE      990   43      106      25:40.7    8:17/M             
       9    JOE WHITE               COPPER CANYON        1054   42      108      25:50.1    8:20/M             
      10    SHAWN REED                                   1147   45      112      26:07.3    8:25/M             
      11    DOUGLAS WELCH           IRVING               1052   41      113      26:09.1    8:26/M             
      12    ERIC ARMSTRONG                               1076   47      115      26:27.3    8:32/M             
      13    ALEX RODRIGUEZ          FLOWER MOUND          997   41      121      26:46.5    8:38/M             
      14    DAVID HAMILTON                                640   49      130      27:25.3    8:51/M             
      15    RICHARD THIBODEAUX                           1116   46      138      27:42.2    8:56/M             
      16    MICHAEL TAGARAS         HIGHLAND VILLAGE     1025   45      147      28:17.0    9:07/M             
      17    JAY ROBINSON            CEDAR HILL            992   49      153      28:42.6    9:15/M             
      18    PAUL HANLIN             HIGHLAND VILLAGE      898   41      155      28:48.4    9:17/M             
      19    BEAU MOON                                    1077   42      160      28:53.6    9:19/M             
      20    DAVID SNACKLY                                1158   48      167      29:24.7    9:29/M             
      21    THOM RIEGLING           HIGHLAND VILLAGE      989   42      169      29:35.4    9:33/M             
      22    DANNY WALTERS                                1075   46      172      29:43.0    9:35/M             
      23    DANNY FORD                                    341   43      203      32:05.7   10:21/M             
      24    RICK DONOGHUE                                1160   44      212      33:24.4   10:46/M             
      25    MARK ALGYA              HIGHLAND VILLAGE      804   43      228      34:54.9   11:15/M             
      26    BRANDON SEE                                   355   40      232      35:02.4   11:18/M             
      27    MARK GIACUMAKIS                              1099   44      233      35:06.5   11:19/M             
      28    PAUL B. HUNTER                                629   49      239      35:20.5   11:24/M             
      29    JERRY BURCH                                   646   48      249      36:36.2   11:48/M             
      30    RICHARD DABNER          HIGHLAND VILLAGE      865   47      287      43:37.8   14:04/M             
      31    CRAIG VINING                                 1129   41      310      52:33.3   16:57/M             
      32    MIKE ROCHELLE           HIGHLAND VILLAGE      993   45      319      56:15.3   18:09/M             
      33    JAMES PARKER            HIGHLAND VILLAGE      981   44      323      58:44.8   18:57/M             
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    ALEX MARTINEZ           CORINTH               949   50       37      20:16.0    6:32/M             
       2    RICHARD BATE            DENTON                812   52       52      21:26.1    6:55/M             
       3    CLAY COX                HIGHLAND VILLAGE      853   51       68      22:48.0    7:21/M             
       4    CHRIS KOBOSW                                 1155   51       76      23:07.5    7:27/M             
       5    MARK BENGTSON           FLOWER MOUND          815   53      100      25:09.6    8:07/M             
       6    JEFF CRANNELL                                1139   56      125      27:09.1    8:45/M             
       7    TEDDY VIATOR            DALLAS               1039   58      126      27:10.6    8:46/M             
       8    JORGE CORDOVA           HIGHLAND VILLAGE      852   50      145      28:08.7    9:05/M             
       9    JEFF NEWMAN                                  1118   50      164      29:20.1    9:28/M             
      10    DAVID VIERLING          LEWISVILLE           1040   59      166      29:22.0    9:28/M             
      11    CHRIS MOUNTJOY          HIGHLAND VILLAGE      962   52      236      35:12.4   11:21/M             
      12    DAN NELSON              HIGHLAND VILLAGE      969   53      280      41:33.8   13:24/M             
      13    KENT HARRIS             HIGHLAND VILLAGE      901   54      295      46:24.1   14:58/M             
Top

Male 60 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    JOHN TOMPKINS           AUBREY               1036   64      122      26:50.8    8:39/M             
       2    STEPHEN BROWN           LEWISVILLE            834   63      134      27:30.1    8:52/M             
       3    EUGENE DAVIES           GRAND PRAIRIE         868   63      181      30:11.0    9:44/M             
       4    JERRY BYERS             HIGHLAND VILLAGE      844   70      253      37:07.9   11:58/M             
       5    GENE WERNETTE           HIGHLAND VILLAGE     1053   60      255      37:13.5   12:00/M             
       6    TIM HOWELL              HIGHLAND VILLAGE      920   61      294      45:59.1   14:50/M             
       7    BRUCE KLOTZMAN          HIGHLAND VILLAGE      933   64      297      46:31.4   15:00/M